Jak to u nás chodí?

linka

zpět

linka


Naši pejsci jsou součástí naší rodiny. Jsou s námi v domě, mají možnost být na zahradě a chodí s námi prakticky všude. Rádi lenoší v křesle či sedačce, nebo leží před domem. Ale samozřejmě s námi chodí na procházky, sportují, pasou ovečky, běhají coursing, to aby se nezdálo, že jenom leží a nic nedělají... 

Naše trojka v Praze :-)

Výstavy již nejsou vůbec naší prioritou, ale přesto se rádi vydáme na výstavy pořádané Klubem chovatelů bearded collií, kde posuzují hlavně rozhodčí z Anglie, většinou vlastnící a chovající bearded collie již mnoho let. Nyní se raději než výstavám věnujeme dlouhým procházkám, jednoduchému výcviku poslušnosti a docela nás uchvátil coursing…  Sice se naši chlupáčci zdokonalili v lovu nejenom igelitového střapce, ale i tak jsou to docela ovladatelní chlupáčci a to i když jsou ve smečce :- ) Naše Ariska a Baky se věnuje pasení.... původní povolání tohoto plemene je moc baví a mne také. Nejzajímavější na tom je skutečnost, že se zde setkají tři druhy živých bytostí a povětšinou každá chce něco jiného...ovečky se klidně pást, pes ovládat stádo a člověk chce mít vše pod kontrolou. Věřte je to někdy těžký oříšek.
Cherry je klubovým šampionem práce, Arisa, Cesmína a Trixi také. Ještě nějaký ten bodík k získání tohoto titulu potřebuje nejmladší člen naší smečky a tak se brzy tímto titulem budou pyšnit všichni naši chlupáči. Pouze Cherry se hodně věnoval vystavování, Je šampionem několika zemí i mezinárodním šampionem, Náš odchov Baccarat Black Silesia Antracit se úspěšně vydal na cestu výstavního barda. Do věku dvou let již získal několik velmi vážených titulů. Na své další úspěchy však ještě čeká, je příliš mladý na to aby konkuroval dospělým hotovým psům, ale jistě se dočkáme.... no a jsme v tom znovu, vystavování s úspěchy nás baví.

Cherry a poháry - double chapmpion a Pracovní šapmpion

Štěňátka jsou s námi, ale ve své herně vedle obýváku, mají s námi kontakt, ale přesto jsou zvyklé být i sami. Když je pěkné počasí, tak jsou na zahradě…. Pokud jsme s nimi, mají možnost prozkoumávat celou zahradu, jinak jsou v ohrádce, a když jsou větší v oddělené části zahrady. Naše štěňátka nemají péči 24 hodin denně, tedy kromě své maminy :- )  … ale věnujeme jim velkou část našeho volného času. Opravdu chodíme do práce, věnujeme se našim koníčkům – tedy dospělým pejskům a zbytek času je věnován našim štěňatům. Samozřejmostí je raná socializace, tedy navykání na různé zvuky…. sekačka, motorová pila, cirkulárka, vysavač, mixer… štěňata navykáme na manipulaci s nimi…. prohlížení tlamičky, kontrola oušek, stříhání drápků, koupání, vysoušení ručníkem i fénem, česání. Od pátého týdne mají na sobě obojek, aby si zvykla. V sedmém týdnu jsou učena chůzi na vodítku. Během pobytu u nás jsou zvyklá jezdit v autě, navyklá na přepravku a částečně i na odloučení od sourozenců – navykáním na samotu v přepravce. Již od útlého věku jsou učena vykonat potřebu na podložku, později venku na trávu. Několikrát jsou na výletě, na loukách a v lese, navštíví i naší „Psí školku“, aby poznali i jiné pejsky. Samozřejmě jsou mazleni a hlazeni nejenom námi, ale často k nám na návštěvu chodí pro pejsky cizí lidé i psi, ani o děti nejsou ochuzeni… i když u nás doma žádné děti nejsou, tak přesto k nám skoro každý den chodí děti z okolí a naše štěňátka patřičně rozmazlují a zvykají na různé lotroviny.

štěňata - 5 týden

Krmení ze začátku obstarává mamina, která má mléka opravdu dost, protože je krmena tak, že má možnost sníst opravdu tolik kolik chce. Všichni naši psi jsou krmeni syrovým masem s přídavkem zeleniny a ovoce, doplněno o minerály a vitamíny. Stejně tak naše štěňata jsou odchována nejprve na mléku mateřském, později na syrovém mase a mléku kozím, přídavky zeleninky a různých dobrot vhodných pro štěněcí bříško jsou samozřejmostí. Samozřejmě jsme si vědomi, že ne všichni noví majitelé našich štěňat jsou vyznavači „BARFU“ a tak naše štěňátka učíme jíst i granulky, ovšem alespoň za studena lisované a tudíž z našeho pohledu o něco zdravější. Nejprve jsou rozmočené opět v kozím mlíčku a později zkouší granulky jíst i suché.

I když víme, že noví majitelé krátí svůj čas čekání na svoji chlupatou kouličku nákupem různých potřebných i nepotřebných věcí, přesto štěňata do „batůžku na cestu“ dostanou svojí oblíbenou hračku, se kterou si hráli u nás doma, ručník, obojek s vodítkem a granulky na první dny – po domluvě je možné si u nás objednat i granulky ve větším množství. Dostane i průkaz původu ( po jeho zaslání z plemenné knihy ČMKU ), Pet pas – pro zvířata v zájmovém chovu – (očkovací průkaz) a kupní smlouvu. Štěňata jsou odčervená, naočkovaná a načipovaná.

Jaké nové páníčky pro svá štěňátka hledáme?

Hlavně hledáme takové lidičky, kteří vědí, proč  vlastně pejska chtějí… Sportovní založení je výhodou, Hlavně ta ženská část nové rodiny nesmí být posedlá vysavačem jak s nadsázkou říkám těm, co neustále uklízí :-)    Chlupy jsou totiž i při pravidelném úklidu opravdu všude… řekla bych, že nám tečou z kohoutků a rozkrojíme-li jablko i to má vevnitř chlupy :-D  …. Berte mé úsměvné úvahy trošku s rezervou. Výstavy ani jiné sportovní aktivity rozhodně nejsou podmínkou. Podmínkou je dobrý vztah ke svému psu, dostatek času na něj a rozhodně nový majitel musí vědět, že beardie se nehodí k trvalému umístění do kotce. Beardie potřebuje tu „svoji smečku“ mít pořád kolem sebe. Čas musí mít nejenom na procházky, ale i pro péči o dlouhou srst. Pravidelné česání je totiž nutné, sice to není každodenní povinnost, ale 1x za týden pořádně pročesat je  dobré,abychom předešli zacuchání a zplstnatění. Pokud se beardie pohybuje venku a v lese je třeba po procházce ze srsti vyčesat, nebo vyndat trávu, nebo větvičky, či nějaký ten bodláček.…. I když i ostříhaná beardie je možnost, ale potom proč si kupovat dlouhosrstého psa, když ho chceme mít nakrátko :-)

Beardie je velice společenský pes, většinou nekonfliktní … s ostatními psy a jinými zvířátky se snáší dobře. Má ráda děti, ráda si s nimi hraje. Díky své neúnavnosti to vydrží opravdu dlouho a je trpělivá k různým dětským aktivitám. Hodí se jako společník na dlouhé cesty i na krátké tratě. Může lenošit v křesle, ale i celé dny se prohánět s vámi po loukách a lesích. Hodí se vlastně ke všem kynologickým sportům, i kousat na rukáv se beardie naučí :- )   Vyniká v agility, mnoho beardií se věnuje coursingu, cvičí i obedience, tanec se psem je také sport, který beardii baví…. Nesmíme zapomenout na její původní poslání a tedy pasení. Pase úplně jiným stylem než border collie, ale přesto její práce je také hezká, může pást ovce nebo třeba jalovičky.  Její dlouhá srst a elegance, se kterou se pohybuje, jí předurčuje k předvádění ve výstavním kruhu…. Díky svému vzhledu má šanci na umístění i v závěrečných soutěžích.


Pokud se rozhodnete, že tohle chlupaté štěstí je pes šitý na míru právě pro vás….. neváhejte  a kontaktujte nás, naše štěňátka jsou tu a jistě Vám udělají radost a obohatí život, tak, jak to umí jen a jen pes…..

Článek o správné socializaci který jsem napsala, vydaný v ročence KCHBC 2014 si můžete přečíst zde

linka

zpět

linka
poslední aktualizace - 04.08.2015
webmaster © Breneva