STANDARD PLEMENE BEARDED COLLIE

Oficiální překlad ČMKU .

Federation Cynologique Internationale , Secretariat General : 14 rue Léopold II. Thuin 6530 Belgique
F .C.I. Standard Nr . 271 / 01.12.1989 / D

Země původu:
Velká Británie / 24. 06. 1987

Překlad:
Překlad Dr. Elke Jarnut ; do češtiny přeložila ing. Kateřina Bečková

Celkový vzhled:

Štíhlý, šlachovitý aktivní pes; jeho délka přesahuje kohoutkovou výšku zhruba v poměru 5 : 4 měřeno od předního okraje prsní kosti až po vrchol sedací kosti. Feny mohou být poněkud delší. Přes robustní stavbu těla by měl být pes postaven dostatečně vysoko a neměl by působit těžkým dojmem. Charakteristickým znakem tohoto plemene je čilý a zvídavý výraz.

Charakteristika:

Pozorný, činorodý, sebejistý a aktivní pes.

Povaha:

Spolehlivý, inteligentní pracovní pes, bez známek nervozity nebo agresivity.

Hlava a lebka:

Hlava ve správném poměru k velikosti těla. Lebka široká, plochá a kvadratická. Vzdálenost mezi stopem a týlním hrbolem odpovídá šířce hlavy mezi otvory uší. Tlama je silná a její délka odpovídá vzdálenosti stopu od týlního hrbolu. Působí celkovým dojmem psa se silnou tlamou a lebkou, jež poskytuje velký prostor pro mozek. Přiměřený stop. Nosní houba velká a kvadratická. Většinou černá u modrých a hnědých psů však obvykle odpovídá barvou barvě srsti. Nosní houba a pysky jednobarevné, bez teček nebo skvrn. Pigmentace pysků a okrajů víček odpovídá barvě nosní houby.

Oči:

Barevným tónem jsou sladěny s barvou srsti. široko posazené a velké, měkké a láskyplné, nevystupují. Obočí klenuté nahoru a dopředu, jeho délka však není taková, aby překrývalo oči.

Uši:

Středně velké a visící. Při vzbuzené pozornosti se jejich nasazení zvedne až na úroveň temene, nesmí jej však přesahovat. Díky nim se zdá lebka širší.

Tlama a skus:

Zuby velké a bílé. Silné čelisti, pokud možno s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem, přičemž horní řada řezáků přesahuje těsně přes dolní řadu a zuby jsou v čelistech posazeny šikmo. Klešťový skus je povolen, ale není žádoucí.

Krk:

Přiměřeně dlouhý, svalnatý a lehce klenutý.

Trup:

Délka hřbetu plyne z délky hrudního koše, ne z délky beder. Hřbet je rovný, žebra dobře klenutá, ale né sudovitá. Bederní partie silná, hrudní koš hluboký, se spoustou místa pro srdce a plíce.

Pánevní končetiny:

Dobře osvalené se silnými lýtky, dobře úhlenými koleny a hluboko postavenými hlezny . Zadní nadprstí je v pravém úhlu k podložce a v normálním postoji se nachází ne svislici spuštěné z vrcholu sedací kosti.

Tlapy:

Oválné s dobře vyplněnými pružnými polštářky. Prsty klenuté a dobře uzavřené, dobře kryté srstí i mezi polštářky.

Ocas:

Hluboko nasazený, bez zálomku a nezatočený, tak dlouhý, aby poslední obratel ocasu dosahoval nejméně k hleznu . Ve stoji nebo pohybu nízko nesený se špičkou otočenou vzhůru, při rychlejším pohybu i rovně nesený. Nikdy nesen nad hřbetem. Pokryt bohatou srstí.

Chody a pohyb:

Plynulý, stejnoměrný, pružný a prostorný i při minimální vynaložené námaze.

Osrstění:

Dvojité s jemnou, huňatou a hustou podsadou. Krycí srst je hladká, tvrdá, silná a huňatá; krycí srst není vlnitá ani kučeravá, třebaže velmi lehká zvlněnost je povolena. Délka a hustota srsti dostačuje k tomu, aby poskytovala ochranu a dobře uplatnila tvary psa, nesmí však být tak bohatá, aby stírala přirozené linie těla. Srst se nesmí nijak zkracovat. Hřbet nosu je pokryt srstí spoře, srst je po stranách poněkud delší a stačí právě tak k pokrytí pysků. Na lících, dolních pyscích a na bradě se délka srsti směrem k hrudi prodlužuje a tvoří typický vous.

Barva:

Břidličně šedá, červenavá jelení, černá, modrá, všechny odstíny šedé, hnědé a pískové, s bílými odznaky nebo bez nich. Jsou-li v osrstění bílé znaky, vyskytují se na tlamě, jako lysinka ne temeni, na špičce ocasu, na hrudi, na bězích a na tlapách. Má-li jedinec bílý límec, nesmí nasazení bílé srsti přesahovat přes plece. Bílá by se na vnější straně pánevních končetin neměla vyskytovat nad hlezna . Lehce tříslově zbarvené znaky jsou povoleny na obočí, vnitřní straně uší, na lících, pod kořenem ocasu a na končetinách na přechodu mezi bílou a základní barvou.

Velikost a hmotnost:

Ideální kohoutková výška: psi 53 - 56 cm, feny 51 - 53 cm. Při hodnocení by měla mít přednost celková kvality a proporce, přehnané odchylky od ideální velikosti by se však neměly podporovat.

Vady:

Všechny odchylky od výše uvedených bodů by se měly posuzovat jako vady, jejich hodnocení musí být v přesném poměru k velikosti odchylky.

Poznámka:

Psi musí vykazovat dvě viditelné normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.


poslední aktualizace - 10.01.2010
webmaster © Breneva

nahoru