Sport

Tak si panička vymyslela, že budeme cvičit a udělá ze mě poslušného pejska, na kterého je radost se dívat když cvičí.
hi hi hi ... ještě se jí to nepovedlo a asi nepovede jsem totiž Cherry neposlucha i když se to možná změní :-)

ovladatelnost na dálku

Krom Obedience, jsme začali cvičit i jinou poslušnost podle různých zkušebních řádů ... první zkouška která nás čekala byla ZOP - den "D" se blížil a my jsme pilně cvičili...

Ráno před zkouškou 20. října jsme se probudili do nádherného bílého dne. Teplota kolem nuly a sněhový poprašek, tak dva centimetry. Před zkouškou musím prý být vyběhaný a tak jsme vstávali brzo a běželi jsme na dlouhou procházku k Odře. Zima mi tedy vůbec nevadí a sníh se rychle ztrácel. protože začalo pršet. Naložili jsme věci do auta a vyjeli na svou první zkoušku. Přijeli jsme skoro první a museli jsme dlouho čekat na rozhodčího.. byla zima a mírně pršelo. Rozhodčí přijel pozdě a nebyl zrovna v dobré náladě.. ( tenhle rozhodčí je znám jako hodně přísný... a ještě naštvaný tak to je dobrá konstelace )

Nejprve odjeli tři psovodi s pejsky na stopy a tak jsme zase čekali, po hodině se vrátili a první slova rozhodčího byla " Proč se hlásí, když to neumí " ... no začali jsme mít všichni obavy. Rozhodčí se musel trošku rozehřát, protože byla stále veliká zima a stopy se dělaly na větrné louce a ještě trošku mžilo.

Teď už jsme přišli na řadu my co jsme dělali zkoušku ZOP. První dvojice fenky samojed a pyrenejský ovčák ... nervozita se hodně projevila, obě se zvedly hned z odložení a cvičení nebylo zrovna ukázkové.
My jsme se Šerdíkem šli jako druhá dvojice, s tím, že jsme začínali s odložením. Odložení... cvik který nám jde, celou dobu pěkně ležel, ani se nehnul i když tam skoro přimrznul byl tam hodně dlouho... pejsek co s námi cvičil ve dvojici, dlouho cvičil, nešlo mu "volno" a cviky také moc ne.
odložení - 10 bodů
Pak jsme šli na řadu my. " volno" cvik který nám jde perfektně jinde než na cvičáku. Volno až na podruhé a to ještě s malou pomocí kamarádů, zato přivolání se povedlo ukázkově. přesné předsednutí a na pokyn rozhodčího " k noze "
přivolání - 8 - bodů
Pohyb na vodítku se mi zdál slušný, ale pan rozhodčí nebyl téhož názoru. Při čelem vzad nebylo prověšené vodítko a při obratu vpravo se pes vzdálil víc než 30 cm od psovoda, občas si trošku čuchnul k zemi.
ovladatelnost na vodítku - 8 bodů
Pohyb bez vodítka nebyl to pravé ořechové... Šerdík se coural a tak jsem ho trošku povzbudila, což nás stálo bodíky dolů.
ovladatelnost bez vodítka - 7 bodů
Sedni - lehni - vstaň - no rychlost provedení nebyla zrovna blesková, komu by se chtělo rychle usednout či lehnout do mokré a studené vysoké trávy. Vždy se povedlo poslechnout na první povel.
sedni - lehni - vstaň - 9 bodů

... a tak jsme v první části dosáhli 42 bodů.

Věděla jsem že můžeme ztratit pouze dva bodíky, aby to bylo na výbornou.. no věřili jsme si.
Pohyb ve skupině se nám povedl lépe než když jsme cvičili sami ( myslím si že jsme se trošku rozehřáli ), ale stejně to prý nebylo dost radostné
ovladatelnost ve skupině - 9 bodů
Sedni - lehni - vstaň ve skupině - opět trošku zpomaleně a tak.
sedni - lehni - vstaň - 9 bodů

tak a teď už nesmím ztratit žádný bod.

Odložení .... paráda... to opravdu umíme... dokonce i pokud je psovod v úkrytu a skoro půl hodiny
odložení - 10 bodů
Přenášení se taky nebojíme, jen kdyby Šerdík nemusel mít ten pitomý košík.
přenášení psa - 10 bodů
Chůze po nepříjemném terénu. Toho jsme se tedy nebáli a měli jsme !!
Povrchy - veliké valounky - pohoda i usednutí bylo rychlé a kvalitní, vlnitý plech - dobře, žádné zaváhání - rozházené sešlapané PET flašky. Tam přišla ta zrada, jak jsem šlápla na jednu láhev, odskočila a Šerdík malinko uhnul ze směru ...rozhodčí to hodnotil ztrátou toho nejdůležitějšího bodu.
chůze po nepříjemném terénu - 9 bodů

ZOP - celkem tedy 89 bodů - " velmi dobře "

Jsem spokojená ( I když trošku jsem naštvaná byla ) v tom počasí, veliká zima, deštivo, mokrý pes a dvě háravé fenky na zkouškách.... co bych víc chtěla. A ještě jsme zase tak moc netrénovali.

Příště budeme lepší !!!

skupinka psovodů řpi vyhlášení výsledků

tak to je naše zmrzlá skupinka při vyhlašování výsledků

rozhodčí s vedoucím akce

pan rozhodčí s vedoucím akce

jen tak pro zajímavost - výsledky ostatních - jedna výborná - německý ovčák, jedna velmi dobrá to jsme my, ostatní dobře a dva pejsci neudělali
( to jen pro představu jak se dařilo. rozhodčí to opravdu nedával zadarmo.. škoda toho jednoho bodíku )

Šerda při zkoušce

Šerdík při zkoušce ZOP

Tak doufám, že ta příští zkouška. ZZO . 4. listopadu už bude na "výbornou".

Tak jsme se nemýlili - zkouška ZZO byla na "výbornou".

Teda počasí nám tedy opět moc nepřálo, sice chvíli i vysvitlo sluníčko, ale taky asi desetkrát pršelo a teplo tedy opravdu nebylo.

Panička si vymyslela, že ráno ještě před zkouškou si půjdeme s naší zrzouní ( taky se k nám infiltroval ridgeback ) kamarádkou Berrynkou trošku poběhat ... poběhat to jo a my si hodně rozumíme, ale nějak jsme se zadýchali a tak jsem si cvičně dvakrát přeplaval Odru. Hned z louky jsme nasedli do auta a hurá na zkoušky, tedy pak mi začalo být trochu zima, byl jsem celý mokrý a v autě nic moc. To se trošku odrazilo v našem výkonu.

odložení za pochodu

Na řadu jsme šli s číslem 7

Byli jsme na novém cvičáku a tak povel volno byl dobrý... Šerdík si musel jít označit keřík v dálce a proto se vzdálil docela rychle. Přivolání na první pokus... jen předsednutí trošku nakřivo a tak...
přivolání - 9 bodů
Ovladatelnost - tam se trošku Šerda loudal... jako obvykle, ale obraty šly ... od nohy se zase tak moc nevzdaloval, docela mu to šlo, ale pan rozhodčí to hodnotil jako slušné
ovladatelnost - 8 bodů
Teď na řadu přišly polohy ... zrovna začalo znovu pršet a Šerdíkovi bylo asi zima, protože byl pořád moc mokrý. Sedal si nakřivo a pomalu to samé bylo v lehu, ale vždy na první povel, ale bez patřičné rychlosti.
polohy - 8 bodů
Odložení za pochodu... tenhle cvik nemáme moc propracovaný, tak jsem volila raději mírnou pomoc zpomalením pochodu a rázným povelem, než pochodovat pořád stejně rychle a riskovat neuposlechnutí. Tak se nám to povedlo... Šerdík si plácnul na zem rychle a ležel ve správné poloze. Za pomoc tělem v povelu a zpomalení jsme si vysloužili bodovou ztrátu... je zajímavé, že nejtěžší cvik odložení za pochodu ve stoje zvládáme perfektně skoro na 99 % a do lehu nám to moc nejde.
odložení za pochodu - 7 bodů
Na řadu přišel aport... měla jsem trochu strach, ale bát jsem se nemusela. Perfektně zůstal sedět při odhazování aportu.. i když se smí pes držet, tak jsem Šerdíka nedržela. Na povel se tryskem rozběhl pro aport. Ztrátu jednoho bodíku jsme si vysloužili za překusování a mírně křivý posed. Po předání aportu se pěkně přiřadil k noze.
aport - 9 bodů
Poslední cvik je odložení - to je cvik co máme hodně rádi Šerdík opravdu vydrží ležet, sedět nebo stát v odložení i když jsem mimo jeho dohled.
odložení - 10 bodů

tak jsme dosáhli 51 bodů ... a to je, když se bude dařit v dalších cvicích výborná

chůze s aportem

Teď přišly na řadu speciální cviky

Přivolání psa za ztížených podmínek... to je někdy docela těžká zkouška. Na tomhle cvičáku se tento cvik prováděl takto...V jednom rohu si hrají tři lidé s míčem pomalu si ho kopou po zemi a jsou při tom docela hluční. V dalším rohu stojí dva psovodi s upoutanými psy na vodítku a nadšeně hovoří. Pod vedením rozhodčího se vyjde se psem u nohy na vodítku, pes musí mít náhubek. Na jeho pokyn se pes uvolní a dostane povel volno. No a Šerdík se krásně vzdálil směrem k hrajícím si lidem a začal je obíhat. V ten moment jsme dostali od rozhodčího pokyn k přivolání. Na první povel se Šerdík krásně otočil a rychle se blížil ke mně. Míjel tak na 1,5 m skupinku psovodů se psy a krásně předsednul a na povel se přiřadil k noze.
prospěl - výborně

Další cvik je chování psa ve skupině lidí... Tak tady se to dělo tak, že v prostředku cvičáku stálo 5 diskutujících lidí na pokyn rozhodčího jsme se vydali do středu skupinky. Pozdravili jsme se a zapojila jsem se do hovoru. Šerdík jako obvykle chtěl všechny nadšeně přivítat. Nechal se v klidu pohladit. Po chvíli se do naší skupinky přidal další psovod s pejskem. Šerdík dostal povel sedni a čekej... uklidnil se a bez zbytečných projevů náklonnosti ke všem setrval v klidu ...rozhodčí chování pochválil.. Opět pes musí mít náhubek.
prospěl - výborně

Další cvik je ponechání psa přivázaného o samotě... tak tady se to praktikuje takhle... na cvičišti je úvazový kolík. Psovod dojde s upoutaným psem k rozhodčímu a společně jdou k tomuto kolíku kde je pes přivázán, pes má náhubek. Psovod se otočí a jde za klubovnu, která je vzdálená asi 20 m, zde se ukryje. A teď přicházejí na řadu pomocníci ...skupinka třech řvoucích a zpívajících pomocníků jde kolem přivázaného psa, živě gestikulují a když byl odložen Šerda skandovali sportovní hesla a mávali rukama jako o život. Pomocníci prošli kolem psa otočili se a znovu pochodovali kolem, teď už o poznání klidněji jen s živým hovorem.... pak kolem ve vzdálenosti asi 2 m prošel psovod se psem... Šerdovi bylo úplně jedno co se kolem děje. U přivázání se nemusí dávat žádný povel, pes nemusí zůstat v jedné poloze, ale nesmí se projevovat agresivně, ale ani bázlivě. Tak to se Šerdíkovi povedlo... když je odložený, tak ho nezajímá skoro vůbec nic.... Pak na pokyn rozhodčího jsem se vrátila k Šerdovi a odvázala jsem ho, dala povel k noze a odešli jsme si pro verdikt k rozhodčímu. Byli jsme zase pochváleni.
prospěl - výborně

odložení v leže

Tak jsme úspěšně složili zkoušku ZZO - na výbornou

... ještě bychom chtěli složit zkoušku BH a snad i ZPU1...a co dál to se uvidí

pokračujeme ve výcviku podle dalších řádů, ale popravdě máme v tom trošku guláš....

zkouška BH

opět přišel den "D" kdy panička domluvila další zkoušku. Ráno bylo zima a pršelo, no jako obvykle. My totiž jinak ani zkoušky dělat neumíme. Zatím jsme všechny zkoušky dělali ve špatném počasí. Dneska to ale zase tak strašné nebylo. Zkoušky jsme dělali v Ostravě Třebovicích a rozhodčí byl pan František Beneš.

Hned jak jsme přišli na cvičák, tak jsem si vzpomněl, že tady přece mám kamarády na hraní. Začal jsem blbnout a chtěl si hrát, po chvíli jsem se ale zklidnil. Vyzkoušeli jsme si pár kroků u nohy a povzbudili jsme se pamlskem, já játrovými kostičkami a panička si dala domácí makový koláč. Scházeli se další adepti a pak jsme se dozvěděli, že polovina bude dělat IPO-V a další BH. IPAři odejeli na stopy a pak to začalo. První musel jít pes na IPO poslušnost - při chůzi na vodítku se dvakrát vystřelí. No naštěstí moje reakce, když jsem byl trošku dále, nebyla moc velká. Tohle jsme tedy nečekali, ale všechno se musí zkusit. Pak už šli ti co skládali BH. Šel jsem po feně maliňáka.

První cvik
Ovladatelnost na vodítku

- chodí se podle stanoveného obrazce - hi hi hi..... ale panička si vymyslela obrazec z IPA co viděla před chvílí. To by možná šlo, ale taky si nepřečetla, že u BH se vodítko nosí v levé ruce. Po ukončení naší exhibice pan rozhodčí rozhodl, že to musíme zopakovat a pěkně celé, neulejvat se. Klus rychlý, pomalá chůze, opravdu pomalá a obraty přesné a nechodit nakřivo hi hi hi já jsem se docela smál. No panička se nesmála vůbec. Průchod skupinkou lidí se slalomem jsme v tréninku nezkoušeli, ale to jsme na vodítku zvládli. No bodíky nám pomalu ubývaly.

Druhý cvik
Ovladatelnost bez vodítka

- první se jde do skupinky lidí a to jsem se pěkně coural, panička mne musela povzbuzovat. Pak na stanovenou metu a hurá do obrazce.... kroků panička napočítala málo, při změně rychlosti nedala žádný povel a poslední obraty byli zase blbě. Já jsem se v obratech coural, trošku jsem musel prozkoumat trávu, jestli na ní nezůstaly nějaké zajímavé stopy po minulé fence. Při zastavení jsem si pomalu sedal protože tráva byla vysoká a mokrá a vlastně mi to vůbec nebavilo. Bodíky zase dolů.

Třetí cvik
Odložení za pochodu do sedu

- panička volila taktiku lehké pomoci tělem, než abych sebou plácnul, tak jak cvičíme na obedience. Tak jsem to pochopil, že si mám sednout a protože tráva byla kratší , docela ochotně jsme usednul. Panička nenapočítala přesný počet kroků na vzdálenost co měla být a tak nás pan rozhodčí opět vrátil a dělali jsme to znovu hi hi hi myslím že panička byla s nervama víte kde .... pan rozhodčí se rozhodl vzít nám jen dva bodíky.

Čtvrtý cvik
Odložení do lehu s přivoláním

- nevím, tohle máme docela zmáknuté, panička smí drobet mávnout rukou a tak se leh povedl, kroky napočítala správně. Pan rozhodčí dal pokyn k přivolání. Panička zavolala a já se krásně přiřadil k noze bez předsednutí hi hi vždyť tak se to přece učíme. Tři bodíky dolů.

Celkový počet bodů nás opravňoval k pokračování a tak jsme se po malé přestávce vrhli na "Zkoušku v dopravním ruchu". Naštěstí jsme nešli moc daleko. Ruch tam byl dokonce tam jezdí i vlaky a tak jsme mohli začít s prvním cvikem.

První cvik
Chování psa k ruchu a skupině osob

- tak to jsme chodili podle pokynů rozhodčího až jsme došli blízko skupiny lidiček. Zastavili jsme se, lidičky se dali do hlasitého hovoru. Pak jsme došli ke skupince a panička je pěkně pozdravila, dala mi pokyn k sedu a podávala si ruce s kolemstojícími. V tom problém nemáme, dokonce jsem ani nikoho nechtěl vítat s oblizováním, což mám ve zvyku. Pan rozhodčí to hodnotil kladně a šlo se na další cvik.

Druhý cvik
Chování psa k cyklistovi

- to jsme si pěkně šlapali po takové široké cestě a po chvilce nás předjel cyklista. Když byl na naší úrovni, tak zvonil. No u kola běhám, tak mne přece kolo nemůže rozhodit. Najednou se cyklista obrátil a jede přímo na nás. Zase zvoní, ale nám to nevadí. Pan rozhodčí byl opět spokojený.

Třetí cvik
Chování psa k autům

- to jsme šli kolem zaparkovaných aut a jedno nastartovalo. Pěkně to protáčel. Šli jsme dále a museli jsme přijít k autu co stálo s nastartovaným motorem a řidič stáhl okénko a ptal se na cestu. Pěkně jsem si sednul a čekal jsem na to až se vykecají. Rozhodčí byl spokojen, k ničemu neměl výhrady.

Čtvrtý cvik
Chování psa k běžcům nebo jezdcům na kolečkových bruslích

- šlapali jsme si to po cestě, pan rozhodčí nás pěkně sledoval. Najednou nás míjeli běžci a jeden nás pěkně obíhal. No to mne tedy vůbec nezajímalo. Šlapal jsem si to docela pěkně u nohy. Jezdce na kolečkových bruslích neměli, ale to by nám taky nevadilo. Rozhodčí si jen něco zapsal a šli jsme dále.

Pátý cvik
Chování psa k jinému psu

- měli připravené míjení s prý hodným psem. No při přípravě dost štěkal a vrčel, ale pak když jsme se museli míjet v dost těsné blízkosti se nijak neprojevoval. To máme nacvičené z výstav kde je pejsků moc a musíme chodit hodně blízko, když se prodíráme kolem stánků. Nic nám to nevadí, někdy se ani útočícího psa nevšímám, ale někdy bych si to s ním šel rozdat. Tady jsem nechtěl. Rozhodčímu se míjení a kroužení líbilo a tak jsme šli na poslední cvik.

Šestý cvik
Chování odloženého - připoutaného psa na vodítku

- na pokyn rozhodčího jsme kráčeli kolem plotu a pak jsme dostali příkaz k přivázání a dostal jsem pokyn - zůstaň. Panička se šla schovat a já jsem zůstal sám u plotu. Chvíli se nic nedělo a pak se pan rozhodčí šel podívat jaký jsem to krásný pes. Šel přímo na mne. No a co, nic se nedělo pan rozhodčí mne pěkně minul, něco zamumlal a odcházel. Pak se blížil zase ten pes, co jsme se míjeli. Šel dost blízko, ale šel klidně a tak jsem se ani nehnul. Panička se koukala byla totiž za takovým vysokým živým plotem, ale já se chovám u odložení dobře. Pan rozhodčí nás moc pochválil.

No co na to říci.... zkoušku mám, paničku neranila mrtvice z toho jak si vedla a v závěru nás pan rozhodčí pochválil, že v dopravním ruchu jsme opravdu dobří a nic nás nerozhází.
Příští zkouška snad zase bude lepší.


poslední aktualizace - 01.02.2014
webmaster ©
Breneva

nahoru