Obedience

linka

zpět

Tak si panička vymyslela, že budeme cvičit a udělá ze mě poslušného pejska, na kterého je radost se dívat když cvičí hi hi hi .. ještě se jí to nepovedlo..

Obedience.. od slova "poslušnost" je krásný sport, pomalu rozvíjející se i u nás.. Vidět vrcholné soutěže je nezapomenutlným zážitkem, protože pes radostně následuje svého psovoda a ani skoro nezaregistrujete nějaké povely.

Obedience se cvičí ve čtyřech kategoriích - začátečníci, třída 1, třída 2 a třída 3

oficiální stránky klubu OBEDIENCE CZ

a teď zkusíme popsat jak se cvičí v začátečnících...

První cvik je - sedni ve skupině..

no tak to se pejsci s páníčkem seřadí a dojdou na místo kde jsou v řadě. pak se pěkně posadí k noze, páníček je odepne z vodítka, vodítko si schová buď do kapsy, nebo přes pravé rameno a pak se páníček vydá 5 metrů od pejska. Otočí se čelem k pejskovi a pejsek se nesmí ani hnout celých 30 vteřin.. Pak se páníček vrátí přiřadí se k pejskovi a cvik je hotov.

.. tak k tomuhle cviku .. tenhle cvik by nám šel - zůstat v jekékoli poloze, jakkoli dlouho mne panička naučila nějak moc dobře, ani jsem se nevšiml a už jsem to uměl. Nevadí mi ani když je panička někde schovaná a kolem mne chodí lidi i pejsci.

Druhý cvik je - lehni ve skupině..

Tenhle cvik je skoro stejný jako předchozí, jen u toho pejsek leží a nesmí se pohnout celou minutu.

když už mne panička donutí lehnout, tak zůstanu...

Třetí cvik je - poslušnost za pohybu..

to se jde s páníčkem na volno bez vodítka a obojku nejdříve ve dvou kolech a pak ještě kousek rovně. Musí se pěkně koukat na páníčka a suprově ho následovat, pejsek se nesmí courat ani předbíhat. Páníček řekne jen jednou povel a pak už se musí pěkně ťapat.na konci si pejsek sedne pěkně k noze a je to hotové..

. no tak to chození u nohy mi tedy moc nejde. prý mám nedostatečnou motivaci, to říkala jedna moooc dobrá instruktorka co cvičí pejsky.

No co je to motivace na paničku, když je kolem tolik zajímavého.asi ta panička není pro mne to největší lákadlo, stopy zajíčků a myší, nebo jen si tak trošku odběhnout. Nebo se courat za ní. Bude si muset vzít do ruky ještě nějakou lepší dobrotku než je kousek buřtu. Ten mi totiž skoro nechutná a tak co bych se snažil. Možná to pak půjde líp. Když si vezme do ruky míček nebo hračičku.tak co bych chodil pěkně u nohy, když můžu skákat pěkně vysoko, abych tu hračku dostal.. bude si ne mne muset vymyslet něco lepšího.

Ale co bych jí radil.. musí na to přijít sama.

Ctvrtý cvik je - lehni za pohybu..

tak to se jde mezi dvěma kužely, které jsou 10 m od sebe a tak asi v půlce si na povel pejsek lehne, páníček jde klidně dál a kolem kuželky se vrací, obejde ležícího pejska a ten se bez zastavení páníčka, hned jak jde kolem pěkně přiřadí k noze a je to zase hotové..

a jsme zase u toho " k noze" a ještě si rychle lehnout....

Tedy lehání mi moc nebaví... je zajímavé, že si umím lehnout a docela rychle, když je panička přede mnou.. to sebou plácnu na to šup.. to asi proto, že tohle jsme cvičili už od štěňátka, ale panička nějak zapomněla, že to samé musím umět i když jsem u nohy, nějak nedokážu správně rozeznat to její mávání rukou.hi hi hi. a ještě si to zkomplikovala tím, že mi velí " daun " abych si prý nepletl podobné slovo lehni a sedni.. a to se jí teď nevyplatilo, protože mi musí podle řádu na jiné zkoušky co chceme dělat velet " lehni" . tak to mně zblbla tedy úplně.

Pátý cvik je - přivolání do základní pozice.

tak to se pejsek odloží v poloze lehni na pomyslné čáře mezi dvěma kužely - to aby se vědělo jestli se náhodou neplazí pomaloučku za páníčkem, páníček jde dopředu 20 m a ani se neohlédne. Pak se otočí k pejskovi čelem a na pokyn rozhodčího přivolá pejska a ten musí rychle, žádné courání. přiběhnout a sednout si páníčkovi k noze a ještě se vesele tvářit..

. no podle mne to docela ujde.. když mám náladu tak radostně na povel oběhnu paničku a pěkně rovně si sednu k její noze.

Někdy se ale loudám, protože bych raději dělal něco jiného než to cvičení.. no to je ta motivace.hi hi hi . bude se muset činit aby mne namotivovala,. to občasné házení míčku jí nezachrání.

Šestý cvik je - vysílání vpřed do čtverce.

to se páníček s pejskem odebere zase na takovou pomyslnou čáru a páníček se vydá do čtverce vyznačeného kužely a dělá jako by tam něco pokládal. Pejsek zatím pěkně čeká co se bude dít dál. Páníček se vrátí ke pejskovi a na pokyn rozhodčího vydá povel vpřed a pejsek rychle v přímce běží do označeného prostoru mezi kužely. Nic nehledá, nic nedělá protože hned jak je celým tělem ve čtverci, tak páníček zavolá a pejsek musí pádit zase k páníčkovi a rychle se zase posadí k noze .

tak tohle chápat.. no nevím nevím..proč bych měl chodit někam do čtverce?. když mi stejně hned volá, nebo dokonce zkouší abych si tam lehl. to prý budeme muset umět do třídy 1. hi hi . jestli se tam dostaneme.

Zkoušela na mne dobrotky do čtverce.. koupila si kvůli tomu i ty kužely.no to jsem pochopil, že je tam najdu, ale když je tam nedala, tak jsem tu dobrotku tak usilovně hledal, že jsem kašlal na to že mne volá k noze.budeme muset pořádně cvičit, abychom to zvládli pěkně.

Sedmý cvik je - nesení cizího předmětu.

tak to páníček dostane od rozhodčího něco k aportování pro pejska, a pak vyjdou po přímce vymezené zase kužely ve vzdálenosti 20 m. Asi tak v polovině páníček ukáže pejskovi předmět a pejsek ho na povel vezme do tlamičky, nehraje si s ním, nekouše ho a pěkně ho nese, perfektně jde u nohy a pak na povel ho páníčkovi za pochodu dá do ruky a tím je se cviku konec.

četli jste to.... ukáže pejskovi předmět, tak to je přece důvod pěkně skákat, rychle vzít aportek do tlamičky, hooodně ho pokousat a pak vyplivnout. no a když je moc horko je dobré s tou zajímavou věcí zdrhnout někam do stínu, kde by se ta cizí aportovací činka dala pěkně prozkoumat, vždyť všechny předměty doteď byly na hraní a za odměnu, tak co bych teď dělal výjimku..

Bude mi to muset tedy pěkně vysvětlit, abych věděl co a jak, asi budu mít z odměnu jen některé věci a jiné budou na cvičení jinak to nevidím..

Osmý cvik je - aport přes překážku.

tak ted může pejsek aportovat vlastní aportek. přijdou k překážce která je vysoká jako pejsek v kohoutku a páníček odhodí aport přes překážku. Pejsek zatím sedí a až na povel pěkně přeskočí překážku, rychle najde aportek a šup s ním zpátky přes překážku k páníčkovi a dokonce u začátečníků ho ani páníčkovi nemusí dát a po přeskočení je cvik už u konce.

tak skákání přes překážky to by mi šlo, ale proč bych u toho měl mít něco v tlamičce, to tedy nevím. a proč se skáče překážka nazpět to taky tedy nevím..vždyť jsem to nikdy nesměl.. jsme u toho aportování.vždyť nosení čehokoli je zábava a hra a ještě odměna, tak co to na mne pořád zkouší

Devátý cvik je - vlastní identifikace.

na začátku cviku 3 dostane páníček malý dřevěný špalíček, který si pěkně někam schová, aby se dobře napachoval. Když je na řadě cvik devět, dá páníček stewardovi voňavý špalíček, kterého se steward nesmí dotknout - bere ho do kleští. Položí ho vedle hromádky stejných špalíků. Pejsek i páníček se mohou dívat jak je špalíček pokládán. Hromádka je 5 m vzdálená . na povel pejsek vyběhne, okamžitě najde ten správný špalíček, tedy ten páníčkův a rychle ho k němu nese a dá mu ho do ruky, nejlépe u nohy, ale úplně přesné předání aportíku u začátečníků není vyžadováno.

tak tohle je legrace.dřevěné špalíčky 10 cm dlouhé a 2x2 cm široké. to je ta nejlepší hračka na kousání a rozžvýkání.. proč bych je měl nosit. Najít ho není až takový problém, to jsem snad pochopil, ale proč ho chce panička donést, když jsem si s dřevíčky vždycky hrál to tedy nevím,. zkoušíme to i s jiným předměty, tedy najít je někde schované, někdy mi to i jde ... jen si chci se vším hrát, když se mám nějak pozitivně motivovat, tak co jiného než hra. hi hi hi

Desátý cvik je - ovladatelnost na dálku.

pejsek je odložen v poloze lehni, zase na označenou linii - 2 kužely 1m od sebe vzdálené.páníček jde 5 m od pejska a otočí se čelem k němu. Stevard stojí 5m z psem a ukazuje na tabuli název pozice co by měl pejsek udělat - jednou je to sedni a jednou lehni. u začátečníků není vstaň. pejsek se nesmí moc posunout na to je tam ta pomyslná linie jen asi tak půlku délky psa, ale nejlíp vůbec nic. Poslední pozice je lehni a na pokyn rozhodčího jde páníček ke psovi a velí jej k noze.. a to je konec

víte co mi jde nejlépe.stát, to jsme se učili už od osmi týdnů, to potřebujeme na výstavy. sedni by taky šlo, ale to lehání.... ale jo, už to jde. Nějak panička popletla posunkové povely a tak se to zase trošku přeučujeme. vzdálenost od paničky je zatím malá, ale to se změní brzo.

no a to jsou všechny cviky.. někdo by řekl, že to nic není.ale jednoduché to není. Víte co je zajímavé některé cviky z těžších tříd nám jdou lépe než ty začátečnické, ale to se podá. tedy doufám, že panička najde tu správnou motivaci a pak to půjde jako po másle..

jestli chcete vědět jak se cviky cvičí úplně přesně zkuste kliknout sem .

a ještě pro zajímavost pro srovnání - jednotlivé cviky ve všech třídách..

Cvik 1 koeficient 3

Začátečníci SEDNI ve skupině - 30 sekund psovod vzdálen 5 m
Třída 1 SEDNI ve skupině - 1 minuta psovod vzdálen 20 m
Třída 2 SEDNI ve skupině - 1 minuta ( ukrytý psovod )
Třída 3 SEDNI ve skupině - 2 minuty ( ukrytý psovod )

tak tady bych asi zvládl i tu "trojku" - to zkoušíme a jde nám to

Cvik 2 koeficient 2

Začátečníci LEHNI ve skupině - 1 minuta psovod vzdálen 5 m
Třída 1 LEHNI ve skupině - 2 minuty psovod vzdálen 20 m
Třída 2 LEHNI ve skupině - 2 minuty (psovod v úkrytu )
Třída 3 LEHNI ve skupině - 4 minuty (psovod v úkrytu, prochází cizí osoba)

tady je to stejné i trojka by šla jen nesmí být osoba procházející moc sympatická.. hi hi to bych si s ní chtěl hrát

Cvik 3 koeficient 3

Začátečníci Normální krok, dva kruhy ve tvaru osmičky, 15 kroků přímo
Třída 1 Normální krok, obraty a otočení, úkroky, vpravo, vpřed
Třída 2 Normální krok, klus, obraty a otočení, úkroky vpravo, vlevo, vpřed
Třída 3 Normální krok, klus, pomalá chůze, obraty a otočení, úkroky vpravo, vlevo, vpřed, vzad

o chůzi u nohy jsme hovořili - no dopilujeme a pak nám půjde všechno, víte co je zajímavé.ty úkroky. to asi nepochopila ani panička.

Cvik 4 koeficient 3

Začátečníci Odložení psa za chůze LEHNI - přímo
Třída 1 Odložení psa za chůze LEHNI - čtverec
Třída 2 Odložení psa za chůze SEDNI, LEHNI - čtverec
Třída 3 Odložení psa za chůze STŮJ, SEDNI, LEHNI - čtverec

tak jsme si zkoušeli tu trojku a řekl bych že odložení za chůze kolem čtverce je lepší než jít rovně, nejlíp je stůj to umím řekl bych v jakékoli situaci
a kdekoli..

Cvik 5 koeficient 4

Začátečníci Přivolání do základní pozice 20 metrů
Třída 1 Přivolání do základní pozice, 25 metrů - meziodložení LEHNI
Třída 2 Přivolání do základní pozice, 25 metrů - meziodložení STŮJ
Třída 3 Přivolání do základní pozice, 30 metrů - meziodložení STŮJ, LEHNI

přivolání by šlo meziodložení nám jde jen se stůj takže dvojka by šla. hi hi hi .. to lehni ještě nacvičíme

Cvik 6 koeficient 4

Začátečníci Vyslání do čtverce ( psovod nejdříve jde do čtverce)
Třída 1 Vyslání do čtverce, kde pes dostává povel
Třída 2 Vyslání do čtverce, kde pes dostává povel LEHNI a na povel stewarda je pes
přiivolán za chůze K NOZE ( psovod před přivoláním prochází kolem čtverce dle předpisu )
Třída 3 Vyslání ke kuželu, do čtverce v úhlu o 90° do strany, kde pes dostává povel LEHNI a na povel vedoucího závodu je pes přivolán za chůze K NOZE ( psovod před přivoláním prochází kolem čtverce dle předpisu )

no tak tohle ještě úplně nechápeme. u jedničky snad jo, u dvojky nevíme co je to před přivoláním dělá psovod 2x vpravovbok..to se budeme muset ještě zaptat a ve trojce - ke kuželu a ještě do strany to ještě tedy vůbec neumíme - ale když už jsem ve čtverci a ležím, tak je mi jedno, že kolem panička pochoduje.

Cvik 7 koeficient 3

Začátečníci Pes přebírá cizí aport od psovoda a nese jej 10m a odevzdá
Třída 1 Pes aportuje cizí aport ze vzdálenosti 10 m položený cizí osobou
Třída 2 Pes je vyslán nejdříve ke kuželu v přímém směru, kde 3 vteřiny zaujme na povel pozici STŮJ . Pak je vyslán pro cizí aport určený losem vpravo nebo vlevo od kužele. ( 2 předměty)
Třída 3 Pes je vyslán nejdříve ke kuželu v přímém směru, kde 3 vteřiny zaujme na povel pozici STŮJ . Pak je vyslán pro cizí aport určený losem vpravo nebo vlevo od kužele. ( 3 předměty)

o tom na co jsou aportky jsme už mluvili. přece na hraní.. zvedat na zemi položené hračičky by nám šlo, jen si je někam pořád nosím a panička je z toho našťastná - stůj umím a vpravo a vlevo už taky někdy poznám jen nějaké mezivyslání k nějakému kužílku, to nás zatím vůbec nevzrušuje

Cvik 8 koeficient 3

Začátečníci Aport přes překážku - cvik končí zpětným skokem*
Třída 1 Aport přes překážku - korektní aport ( max. 50 cm překážka )*
Třída 2 Aport přes překážku - korektní aport ( max. 70 cm překážka)*
Třída 3 Aport přes překážku - kovový předmět ( max. 100 cm překážka )*
*Výška překážky je úměrná kohoutkové výšce psa

tak jak je veliká překážka to je nám jedno.. umím skoro z místa přeskočit zídku 150 cm.. to jsem předvedl na jedné procházce - jestli chcete tak vám to budu vyprávět - to jsme šli kolem jedné vilky co tam v zahradě měli berňáka. Docela si mi zamlouval, byl starý jako já a já jsem si musel ověřit jestli by se s ním náhodou nešlo hrát, panička mně měla na volno jako obvykle a tak jsem skočil, když mě volal svým štěkáním.Ten se divil, divila se i panička a stála jako opařená, tak jsem proběhl zahradu, podíval jsem se do kotce, označil jsem si tam nějaké věci, kouknul do misky a pak panička volal a já jsem chtěl skočit spátky, ale z druhé strany to bylo vyšší a nějak mi to něšlo, neměl jsem rozběh. Berňák stál pořád jako socha a panička mě zdárně vytáhla za objek. Ani nevím jak se jí to podařilo.. o té doby tam nikdy na volno nejsem. škoda.

Tak vidíte výška překážek mi opravdu nedělá problém, kovový aport jsme ještě nezkoušeli.uvidíme jestli se m to bude líbit

Cvik 9 koeficient 3

Začátečníci Vlastní identifikace předmětu
Třída 1 Vlastní identifikace předmětu ze 4 předmětů
Třída 2 Vlastní identifikace předmětu z 5 předmětů
Třída 3 Vlastní identifikace předmětu ze 6 předmětů

jestli budou k identifikaci vždycky jen ty malinký dřívka, tak nevím jestli se to naučím. pořád ho chci rozkousat, ale najdu ho to jooooo

Cvik 10 koeficient 4

Začátečníci Ovladatelnost na dálku LEHNI, SEDNI (5 m)
Třída 1 Ovladatelnost na dálku LEHNI, ZŮSTAŇ, SEDNI ( 5 m )
Třída 2 Ovladatelnost na dálku LEHNI, ZŮSTAŇ,VSTAŇ, SEDNI ( 15 m )
Třída 3 Ovladatelnost na dálku LEHNI, ZŮSTAŇ, VSTAŇ, SEDNI ( 15 m )

s tou ovladatelností na dálku . no nevím. jestli mě vůbec panička na vzdálenost 15 m vidí.když si nevezme brýle.. a jak má pak kontrolovat jestli to všechno dělám správně.. hi hi hi

tak to je správná fixace na psovoda

tak co vy na to - budete taky cvičit "Obedience" ?

klidně začněte je to moooc veliká legrace.hlavně když se panička rozčiluje jaké jsem nemehlo a vymýšlí stál lepší a lepší motivaci...

Nejhorší je, panička si vymyslela, že ještě než se pořádně vrhneme na obedience, tak uděláme nějaké jiné zkoušky a tak se ještě připravujeme na ZOP, ZZO a BH no není blázen.?

Mám v hlavě občas zmatek a panička asi taky, protože ještě cvičíme i agility, což mne baví nejvíce, tak prý nemáme čas na lumpárny a panička nemá čas už na nic.. jen práce a já.. a to je pro pejska to nejlepší, když se nenudí.

No když jsme trošku zvládli tu základní poslušnost, tak jsme to zúročili na dvou splněných zkouškách ZOP a ZZO,

ale to jste se jistě dočetli v sekci "Sport"

No a teď se nám konečně podařilo zúčastnit se fantastického tréninku s Petrou Florschűtz

zjistili jsme kolik chyb jsme ve výcviku dělali, ale také jsme zjistili, že máme naději být lepší.
Petra nám poodhalila trošku z toho co umí a pokud budeme vždy dobře naslouchat a poučíme se z chyb našich i ostatních, tak je to na dobré cestě

Potkali jsme se s partou lidí, nadšenců, kteří jsou ochotní cestovat mnoho kilometrů do strašné zimy, celý den být "na place" naslouchat a učit se něco nového, podělit se o své zkušenosti.

Šerdík byl šťastný a spokojený, protože panička ho jen a jen chválila a dobrotek bylo za celý den moc velký sáček.

Byl krásně špinavý, mohl si běhat do bahna a pak na sebe nabalit piliny s pískem z haly. Mohl se kamarádit s novými čtvernožci a pěkně si pohrát ve chvilkách volna.. a na cestě zpátky příjemně unaven spát..
Trénink byl super. byly cviky, které jsme nějak nezvládli, ale byli cviky za které jsme byli pochváleni . a taková pochvala od mistra Rakouska hodně těší .. Petra sice pochvalou nešetřila, ale dokázala i pěkně spražit, když viděla chyby které se dělají.

Obedience - "Vysoká škola poslušnosti"

tak je nazýván tento krásný sport a že je to opravdu škola vysoká to jsme zjistili na vlastní kůži... v podstatě za stejný cvik jsme byli před týdnem chváleni na zkouškách ZZO a když jsme ho předvedli tady a podle nás i lépe, tak chvála nepřišla.
Hlavně aport.. mysleli jsme že tenhle cvik umíme, ale chyba lávky..
Špatný úchop, pomalá reakce, překousnutí, při předání bez očního kontaktu s psovodem, pomalé přiřazení opět bez kontaku s psovodem

.. tak to jsme dopadli.

tedy udržet pozornost Šerdíka, který by alespoň očkem chtěl zjistit co se děje kolem, to je opravdu těžké, ale lepšíme se ..
každý den to teď cvičíme a doba co to Šerdík vydrží se pěkně prodlužuje.

tak jsem zvědavá, co jsem si zapamatovala a co jsme schopná toho blázna naučit, kolik trpělivosti mám abych dokázala to, aby každý cvik Šerdík pochopil.

tak budeme pilně cvičit, ať nás příště může Petra pochválit za více cviků

zde ještě nějaké odkazy na fotky ze školení v Brně

první album foto: Kristýna Másilková

druhé album foto: Amber Gold - Jansovi

linka

Tak a už jsme byli na novém cvičáku v Třinci. Snažíme se najít další zájemce o tenhle krásný sport a asi jsme je našli a tak se v Třinci zakládá nové cvičiště Obedience. - Agility & Obedience Club Patron Třinec

Panička teď pořád něco studuje a čte, trénuje a nemá moc času na nic jiného. No představte si ona se učí na nějaké zkoušky... na jaké zkoušky?... no přece chce být rozhodčím, stewardem a instruktorem obedience. Tak se chystá na školení v únoru a na zkoušky hned po školení a pokud to zvládne ... no snad jo, protože pak by s ní nebylo k vydržení... tak 1. května hospituje na závodech a pak může oficiálně pracovat... hi hi tak to jí přeju.

Nejhorší na tom je, že to teď všechno cvičí na mně a tak se trénuje skoro pořád. No snad mi to k něčemu bude, protože pak ona bude pracovat na závodech a já na nich nebudu moci soutěžit, tak nevím jestli nebude větší výhoda, když ty zkoušky panička neudělá, ale to nesmím říkat nahlas. Nějak jsem zaslechl, že jsem nemehlo a tak, že bude lepší posuzovat, než se otravovat s nesoustředěným psem. Dělám jako bych to neslyšel... a myslím si své. Však ona uvidí co ve mně je.

linka

V Hodoníně proběhlo ve dnech 16. - 17. února - školení a zkoušky stewardů a rozhodčích .....

.... byl to náročný víkend oba dny se pilně pracovalo a do hlavy se čerpalo spousty nových informací. V sobotu večer aktéři zjistili, že hlava už nebere. Školení bylo náročné, ale opravdu moc důležité, oba naši lektoři byli opravdu fundovaní - nám již dobře známá Petra Florschűtz - úspěšná účastnice několika mistrovství světa v obedience a president FCI pro obedience pan Johann Kurzbauer. Jejich povídání bylo velmi zajímavé a donutilo nás přemýšlet. Systém jejich zkoušek byl hodně náročný a propracovaný a opravdu prověřil, zda jsme se jen naučili nazpaměť nějaké to povídání z řádů, nebo umíme používat i hlavu a cviky máme v hlavě pěkně srovnané a bodování je nám jasné. Ne všichni to zvládli, ale tak to v životě chodí....

linka

.... tak panička přijela s hlavou jako balón, ale s úsměvem na tváři. To mi bylo jasné, že víkendové zkoušky zvládla a mne čeká lenošení. No asi to nebude pravda, protože teprve teď prý ví, jak je důležité pro rozhodčího aby také cvičil a závodil. To prý ať se naučí všechny finty jak rozhodčího zmást... a pak jako rozhodčí bude všechno vědět.
Teď jí čeká praktická zkouška na závodech 1. května ve Dvoře Králové.... a mne také, to prý jedeme oba na své první zkoušky. To jsem zvědav jak mne připraví aby si neudělala ostudu hi hi hi...
já to vidím, že budem cvičit a cvičit, ale mne to baví a možná jí udělám radost.

linka

Tak s tím cvičením to je pravda... cvičíme skoro denně, alespoň dvakrát třeba jen 20 minut. Však to stačí, jinak by jsme museli snížit krmnou dávku ... tolik dobrotek dostanu při cvičení. To prý abych byl správně motivován. Panička začala i víc používat klikr. No snad jsme to pochopili. Namáhám hlavu co ta panička po mně chce a někdy má takovou radost, že si myslím, že úplně hloupý nejsem. Však už máme skoro jen měsíc do našich prvních závodů. Nevím jestli se teda těším, ale vždyť vyhrát nemusíme. Hlavně, že to uděláme, třeba i na dobrou. A pak budem pilovat jednotlivé cviky až budeme dobří.

takhle umíme aportovat přes překážku...

vidíte jak se pěkně dívám na paničku...

dokonce i do čtverce už trefím... no ještě to není to pravé, ale to přijde

Chystáme se natočit nějaké to video, aby jste viděli jak nám to jde... tak se můžete těšit.

linka

Opravdu každý den několikrát cvičíme, už mne to tedy nebaví.... Přišel den "D" na my jsme jeli na víkend s Obediencí do Dvora Králové. Byl květen první máj ... a my jsme byli na naší velké zkoušce. Já na prvních závodech a panička měla obhájit to co se naučila jako rozhodčí. Počasí bylo fajn, panička nervozní a já... já jsem beardie, nějak jsem se vypnul. Bylo mi úplně jedno, že panička dává nějaké povely, já jsem si dělal co jsem chtěl. Teď je mi to trošku líto, protože panička kvůli mně ( ale vlastně kvůli sobě - to že mne nenaučila ) měla trošku problémy. Zkoušku jsme neudělali a v podstatě jsem předvedl nejhorší výkon. Adept na rozhodčího, by neměl mít takhle připraveného psa... no vlastně nepřipraveného, ale beardie je trošku jiná a tohle se občas stane. ( i když nevím, jestli to není jen výmluva ) Uvidíme, co bude dál.
Všichni adepti na rozhodčí zkoušku udělali... všichni zůčastnění soutěžící dostali krásné ceny.. i já za ten " nevýkon" jsem měl cenu. A pak nás čekal ještě seminář to jsme si zacvičili s Petrou a pak ještě instruktorský kurz. Ten panička taky nějak zvládla.

Víkend to byl mooooc pěkný ... hodně zábavy, lítání s pejsky a to že jsme se ukázali jako neschopní... to třeba příště napravíme....


foto: Olda Ježek


foto: H. Maredová


foto: H. Maredová

na konci července se panička chystá na trénink s Ann Schőnenberger... mně ale pro jistotu nechá doma... no pak asi začneme zase cvičit...

26. - 27. 7. 2008

Seminář s Aničkou byl fantastický, v sobotu jsme měli podvečer s klikáním.... znovu jsem se přesvědčila o tom, že klikr je dobrou pomůckou pro výcvik. Praktické ukázky byly toho důkazem. I pes který v životě klikr neslyšel po chvilce pochopil o co jde a snažil se. ( pro Šerdíka je to trošku nad jeho síly, nebo to panička neumí! Někdy se nám nedaří a připadá mi, že Šerda je trošku retardovaný )

Neděle byla ve znamení obedience. Dozvěděli jsme se další finesy pro výcvik. Pejsci si vyzkoušeli jednotlivé cviky a my jsme si zapisovali poznámky abychom se poučili z chyb i z úspěchů jednotlivých aktérů.

tady se můžete podívat na nějaké fotečky

zpět


poslední aktualizace - 07.07.2013
webmaster © Breneva

nahoru